"SNY SĄ PO TO, BY JE ŚNIĆ" | "DREAMS ARE ONLY TO BE DREAMED"
Dodane przez MasterZMC dnia 01.10.2011 23:42
21 lutego br. miała miejsce premiera solowego albumu Seweryna Krajewskiego „Jak tam jest”. W niespełna miesiąc album uzyskał status platynowej płyty. 29 marca odbyła się skromna uroczystość wręczenia platyny.
Rozszerzona zawartość newsa21 lutego br. miała miejsce premiera solowego albumu Seweryna Krajewskiego „Jak tam jest”. W niespełna miesiąc album uzyskał status platynowej płyty. 29 marca odbyła się skromna uroczystość wręczenia platyny.

Kilka lat temu, podczas jednego z telewizyjnych programów muzycznych, Seweryn Krajewski powiedział, że bardzo chciałby usłyszeć kiedyś swój utwór „Nie jesteś sama” w wykonaniu Andrzeja Piasecznego. To marzenie spełniło się z nawiązką. Wieczny chłopiec polskiej sceny popowej wyśpiewał Krajewskiemu nie tylko ten utwór, ale całą płytę „Spis rzeczy ulubionych” (2009), skomponowaną kompletnie przez Seweryna. Jednak warto uściślić, że już na poprzednich płytach Piasecznego pojawiały się kompozycje legendarnego wokalisty Czerwonych Gitar, m.in. do takich utworów jak „…i jeszcze” czy „Szczęście jest blisko”, a dodatkowo w 2004 r. Piasek nagrał cover świątecznego utworu Krajewskiego „Dzień jeden w roku”.

2009 rok był czasem wielkiego sukcesu obu artystów. Wspólnie nagrali płytę „Spis rzeczy ulubionych” (teksty – Piasek, muzyka – Krajewski), a następnie wyruszyli w promocyjną trasę koncertową, której pokłosiem był kolejny krążek „Na przekór nowym czasom – live”. Obie płyty osiągnęły status platyny, a na koncerty tłumnie przybywała publiczność zróżnicowana pokoleniowo. Współpraca dwóch wielkich artystów została okrzyknięta jednym z największych wydarzeń w polskim popie.

Najnowsza produkcja „Jak tam jest”, sygnowana nazwiskiem Seweryna Krajewskiego, stanowi dalszy ciąg tej owocnej muzycznej kooperacji. Oprócz głównych twórców na płycie zagościli też m.in. renomowany wokalista Piotr Cugowski oraz początkująca piosenkarka Anna Teliczan, znana skądinąd z programu „Mam talent”. Podobnie jak w przypadku „Spisu…” kompozycje Krajewskiego warstwą tekstową opatrzył Piasek. Tym razem jednak wszystkie piosenki wykonuje Seweryn (niekiedy w towarzystwie innych) i jego głos na blisko pół godziny zabiera nas w spokojną przestrzeń. Dojrzałe, zakrawające na poezję, teksty w połączeniu z subtelnymi kompozycjami tworzą nastrojową całość o wysokiej randze.

Artyści reprezentują co prawda różne pokolenia, ale jest między nimi nić porozumienia – podobna wrażliwość artystyczna – która sprawia, że ich muzyka może przypaść do gustu odbiorcom w różnym wieku. Ten tandem, „na przekór nowym czasom” tandety i płytkości, stanowi wyróżnik wysokiej jakości na polskiej scenie pop.

"Skafander. Gazeta Akademicka" 2011, nr 5 (12), s. 13Zobacz też:
Seweryn Krajewski
Andrzej Piaseczny
Koncert Piaska w Krasnymstawie (20 sierpnia 2011) | Concert of Andrzej Piaseczny in Krasnystaw (20 August 2011)
Anna Teliczan
Bracia Cugowscy
Mam talent | Got talent
Wojownik Światła | Warrior of Light
Podróż jest we mnie | Travel is inside me
Droga życia | The way of life
A w sercu bezpiecznie | Safely in the heart (Płock 02–03.06.2012)