WIĘKSZE KARY ZA ZNĘCANIE SIĘ NAD ZWIERZĘTAMI
Dodane przez MasterZMC dnia 09.09.2011 22:51
18 sierpnia Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt i utrzymaniu porządku w gminach.
Rozszerzona zawartość newsa
Większe kary za znęcanie się nad zwierzętami 2011

18 sierpnia Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt i utrzymaniu porządku w gminach. W głosowaniu za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 382 posłów, 7 było przeciw, 14 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa idzie do Senatu.

Projekt nowelizacji przygotowano w ramach prac Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt i organizacji zajmujących się ochroną praw zwierząt. W myśl nowelizacji mają zwiększyć się kary za znęcanie się nad zwierzętami. Grzywny będą mogły wynieść od kilkudziesięciu do nawet 100 tys., a granica kary pozbawienia wolności za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzęciem przesunie się z 2 do 3 lat.

Nie wolno będzie trzymać zwierząt na łańcuchu dłużej niż 12 godzin, a łańcuch nie będzie mógł być krótszy niż 3 metry. Zabronione też będzie przycinanie psom ogonów i uszu dla celów estetycznych.

Wprowadzono również przepis zakazujący odstrzeliwania błąkających się bezpańskich zwierząt. Z tej zmiany nie są zadowoleni myśliwi, którzy uważają, że bezpańskie psy i koty atakują zwierzynę łowną. Każdy kto napotka błąkające się zwierzę będzie musiał powiadomić o tym schronisko, straż gminną lub policję.

Nowa ustawa zobowiązuje gminy do finansowania opieki nad bezpańskimi zwierzętami, w tym sterylizacji, i zakazuje rozmnażania zwierząt w celach handlowych poza zarejestrowanymi hodowlami.

"Skafander. Gazeta Akademicka" 2011, nr 10 (17), s. 2