SPORT AKADEMICKI W ZAMOŚCIU | ACADEMIC SPORT IN ZAMOŚĆ
Dodane przez MasterZMC dnia 09.07.2011 01:05
W ciągu minionego roku akademickiego 2010/2011 odbyło się wiele rozgrywek sportowych regionalnych i ogólnopolskich, w których uczestniczyli studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu. Studium Wychowania Fizycznego PWSZ od początku istnienia uczelni kierowane jest przez Krzysztofa Okapę, który w maju br. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie sportu. Jakie są osiągnięcia naszego sportu akademickiego, przeczytacie w poniższej rozmowie.
Rozszerzona zawartość newsa


Krzysztof Okapa KU AZS PWSZ www.skafander.info

Panie Krzysztofie, jak zaczęła się Pana przygoda ze sportem?
Sportem interesowałem się od dzieciństwa. Pierwszy symboliczny kontakt miałem w szkole podstawowej z piłką ręczną. Już w 8. klasie podstawówki zacząłem trenować rugby w klubie sportowym Budowlani Lublin, z którym jestem związany do dnia dzisiejszego. Od 14 lat jestem prezesem tego klubu i trenerem grup młodzieżowych. Kolejną dyscypliną moich zainteresowań był futbol amerykański, z którym zetknąłem się podczas dwuletniego pobytu w Hiszpanii, gdzie wyjechałem po zakończeniu studiów. Ukończyłem Akademię Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej oraz podyplomowe studia trenerskie. Jestem członkiem komisji szkolenia w Polskim Związku Rugby i trenerem współpracującym reprezentacji Polski juniorów. Od początku powstania PWSZ w Zamościu jestem kierownikiem Studium Wychowania Fizycznego, które realizuje obowiązkowy program wychowania fizycznego dla studentów. Założyłem Klub Uczelniany AZS, działający przy uczelni, który jest zrzeszony w wojewódzkich i ogólnopolskich strukturach Akademickiego Związku Sportowego.

Jakie możliwości w zakresie sportu oferuje PWSZ w Zamościu? Czy osoby, które trenują wyczynowo i chcą przyjść na PWSZ mają możliwość rozwoju sportowego?
W ramach AZS-u oferujemy uprawianie sportu w wielu dyscyplinach. W grach zespołowych są to piłka nożna, siatkówka, rugby, a w sportach indywidualnych tenis stołowy, tenis ziemny, lekka atletyka, pływanie, badminton. Poza tym prowadzone są zajęcia w sekcjach fitness tj. siłownia i aerobik oraz w sekcji rekreacyjnej – wędrówki piesze i rowerowe oraz spływy kajakowe. Osoby, które trenują wyczynowo sport w swoich klubach sportowych mogą uczestniczyć w akademickim współzawodnictwie sportowym krajowym i międzynarodowym. Jako reprezentanci naszej uczelni mogą startować w Akademickich Mistrzostwach Europy, Polski i Województwa. W okresie 5-ciu ostatnich lat, odkąd istnieje uczelnia, regularnie bierzemy udział w różnych zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich. Poza tym nasi sportowcy reprezentują uczelnię w sporcie regionalnym organizowanym przez Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Zamościu. Klub Uczelniany AZS, którego członkami są studenci PWSZ-u, poza udziałem w rozgrywkach sportowych, jest także organizatorem sportu w regionie zamojskim. Celem tej działalności jest integracja środowisk szkolnego i akademickiego oraz popularyzacja sportu wśród dzieci i młodzieży. W tym zakresie współpracujemy z Urzędem Miasta Zamość, Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju PWSZ w Zamościu „ProAcademia” oraz wszystkimi typami szkół zamojskich i z okolicznych powiatów krasnostawskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego. Imprezami, w których uczestniczą młodzież i studenci są turnieje w piłkę nożną i w piłkę siatkową, a zwycięzcom zawodów są przyznawane puchary, ufundowane przez Rektora PWSZ, władze Stowarzyszenia „ProAcademia” i KU AZS.

Sportową czołówkę PWSZ tworzą studenci bardzo utalentowani, uczelnia ma w swoich szeregach mistrzów i wicemistrzów Polski. Które osoby mają najlepsze osiągnięcia i według Pana dobrze rokują na przyszłość?
Wśród sportowców naszej uczelni są osoby, które amatorsko zajmują się jedną lub wieloma dyscyplinami sportowymi. Wśród nich mogę wymienić tenisistę stołowego Patryka Bednarza oraz Grzegorza Płatka, który poza grą w tenisa uprawia również siatkówkę. Dobry przykład stanowią również studenci z Ukrainy, którzy grają w piłkę nożną, piłkę siatkową i startują w zawodach lekkiej atletyki. Oprócz nich są także zawodnicy i zawodniczki, którzy uprawiają sport kwalifikowany. Przykładem są lekkoatleci Agrosu Zamość Agnieszka Łatka, Tomasz Wiater, Sebastian Małyszek oraz Anastasia Rapatska, która przygodę ze sportem rozpoczęła na Ukrainie, i którą kontynuuje po przyjściu na studia do naszego PWSZ-u. Wśród studentów o bardzo dobrych wynikach sportowych są również tenisiści stołowi klubu Stone Master Trefl Zamość Maciej Nowaliński i Artur Daniel, reprezentanci kraju i medaliści Mistrzostw Polski seniorów. Na naszej uczelni studiują także piłkarze nożni jak choćby Kamil Kornas z AMSPN Hetman Zamość, Andrij Datsiuk grający w zespole Roztocze Szczebrzeszyn, czy Mariusz Karpiuk z Olimpii Miączyn.

Jakie w ostatnim czasie sukcesy osiągnęli sportowcy PWSZ?
Poza indywidualnymi sukcesami naszych sportowców, które osiągają w macierzystych klubach sportowych i reprezentacjach Polski, wzbogacają swój dorobek medalowy uzyskiwany w sporcie akademickim. Akademickie sukcesy naszych sportowców to udział w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie startowaliśmy w biegach przełajowych w Łodzi i futsalu w Krakowie. W randze wojewódzkiej rozgrywek akademickich (AMWL) najlepszym wynikiem było indywidualne mistrzostwo i drużynowe wicemistrzostwo w tenisie stołowym oraz czołowe lokaty w takich dyscyplinach jak biegi przełajowe, lekka atletyka czy futsal. Sportowcy naszej uczelni reprezentowali akademickie środowisko województwa lubelskiego na Ogólnopolskich Igrzyskach Studentów Pierwszego Roku, gdzie wspólnie ze studentami takich uczelni jak UMCS czy KUL stanowili jedną reprezentację województwa lubelskiego. Udział w tych prestiżowych igrzyskach uzyskali po udanych startach w Uniwersjadzie Lubelskiej.

Futsal KU AZS PWSZ Zamość


Czy można uznać ten sportowy rok za udany dla KU AZS?
Uważam, że ten rok był kolejnym, coraz lepszym rokiem sportowym na naszej uczelni. Na studia przychodzą sportowcy z dużymi osiągnięciami, którzy stanowią trzon uczelnianej kadry sportowej. W poszczególnych dyscyplinach z powodzeniem wspomagają ich ci, którzy uprawiają sport tylko na bazie Klubu Uczelnianego. W tym roku na różnych zawodach wystartowaliśmy w sumie w 10-ciu dyscyplinach, co na tle ostatnich 5-ciu lat jest niewątpliwie dużym sukcesem. Klub Uczelniany liczy coraz więcej członków i zwiększa się liczba sekcji sportowych. Bardzo dobry wizerunek naszej działalności stanowią Cheerleaderki, które, co warto podkreślić, są jedyną sportową grupą taneczną wśród uczelni województwa lubelskiego. Sukcesem są także regularne turnieje sportowe, na które zapraszamy dzieci i młodzież z innych szkół. W swojej działalności łączymy chęć zdobywania jak najlepszych wyników sportowych, popularyzację aktywności ruchowej, integrację i wychowanie młodzieży.

Jakie są plany dalszego rozwoju sportu akademickiego w Zamościu?
Rozwój zależy od ludzi, czyli działaczy zaangażowanych w funkcjonowanie naszego KU AZS. Pierwszym działającym studentem w zakresie sportu był Marcin Banach, obecnie absolwent naszej uczelni. Jego pracę kontynuują studenci, którzy dopiero rozpoczęli naukę: Radosław Tuszyński, Agnieszka Łatka i Kamil Wójcik. Mają 3 lata na dalsze budowanie tradycji sportowej naszego środowiska. Wierzę, że osiągną jeszcze wiele. Pomagają im starsi studenci jak Mariusz Karpiuk, Radosław Kawałko czy Katarzyna Gimlewicz. Nad ich działalnością sprawują nadzór pracownicy Studium Wychowania Fizycznego, którym kieruję. Chcemy rozszerzyć działalność w sekcjach lekkiej atletyki, badmintona, tenisa stołowego. Planujemy start w Zamojskiej Lidze Piłki Nożnej LZS-u, do tej pory w tych rozgrywkach reprezentują nas siatkarze i siatkarki. Wystartujemy w jeszcze większej liczbie imprez akademickich rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Organizację turniejów sportowych dla szkół wzbogacimy o imprezy w dyscyplinach indywidualnych. Rozszerzymy współpracę z klubami sportowymi regionu zamojskiego w zakresie oferowania studiów wyższych dla ich sportowców. Ideą tej współpracy jest pokazanie absolwentom szkół ponadgimnazjalnych, że bez konieczności wyjeżdżania w Polskę, można w Zamościu studiować na wysokim poziomie i aktywnie uprawiać sport kwalifikowany.

Dziękuję za rozmowę.