RAFAŁ DUTKIEWICZ NIE BĘDZIE KANDYDOWAŁ NA PREZYDENTA POLSKI | RAFAŁ DUTKIEWICZ WILL NOT RUNNING FOR PRESIDENT OF POLAND
Dodane przez MasterZMC dnia 12.09.2009 11:16
Gdy w tym roku odbywał się sławny bój o krzesło i o samolot do Brukseli, w programie "Szkło kontaktowe" Grzegorz Miecugow powiedział, że obaj panowie [Kaczyński i Tusk] lecą w dół, a Dutkiewicz pewnie ma nabrzmiałe ręce od zacierania. Rafał Dutkiewicz - od dwóch kadencji prezydent Wrocławia, miał być kandydatem Polski XXI na prezydenta w wyborach 2010 r. Czerwcowa "Gazeta Wyborcza" donosi o jego rezygnacji z ubiegania się o fotel prezydenta RP.
Rozszerzona zawartość newsa


"Rafał Dutkiewicz rezygnuje z szefowania Polsce XXI. Nie wystartuje w wyborach na prezydenta RP w 2010 r. Chce dalej rządzić Wrocławiem.

W ten sposób polityczna inicjatywa konserwatystów i byłych wychodźców z PiS traci lidera.

Polska XXI to ruch utworzony m.in. przez Kazimierza Michała Ujazdowskiego, Jarosława Sellina i Jerzego Polaczka. Ci byli politycy PiS patronowali powstającym lokalnym stowarzyszeniom z "XXI" w nazwie. Liderem i twarzą miał być popularny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Wrocławiem rządzi od 2002 roku. Kiedy cztery lata później walczył o drugą kadencję, popierany był przez PO i PiS. Zdobył wtedy ponad 80 proc. głosów wrocławian. Aleksander Kwaśniewski sugerował nawet, że Dutkiewicz może być kandydatem na prezydenta RP w 2010 r.

Taki też był polityczny plan Polski XXI. Prezydent Wrocławia miał walczyć o Pałac Prezydencki i osiągnąć wynik na tyle dobry, by wokół niego zbudować nowe ugrupowanie - alternatywę dla PO i PiS. Dutkiewicz naraził się tym Platformie. Po decyzji o przystąpieniu do Polski XXI pochodzący z Wrocławia wicepremier Grzegorz Schetyna mówił: "Odradzałbym mu angażowanie się w politykę. Tym bardziej że zawsze deklarował swoją niezależność od jakiejkolwiek partii. Prezydent jest od pracy na rzecz mieszkańców miasta, a nie od tworzenia portali internetowych czy politycznych stowarzyszeń".

Lokalni radni Platformy ostro krytykowali prezydenta. Żądali m.in. kontroli jego służbowych kart kredytowych. A pod koniec ubiegłego roku nie poparli budżetu miasta. Po tym głosowaniu rozpadła się rządząca miastem koalicja Platformy z Dutkiewiczem, który sam też coraz częściej krytykował partię Tuska i Schetyny. Zapowiedział nawet, że Polska XXI "wymiecie tę klasę polityczną".

Teraz jednak - jak dowiedziała się "Gazeta" - Dutkiewicz zdecydował o wycofaniu się z liderowania Polsce XXI. Dziś złoży rezygnację z funkcji szefa rady programowej tego ruchu. Ważniejsze jednak jest to, że ostatecznie też rezygnuje z kandydowania na prezydenta RP.

Czy to koniec marzeń o budowie "trzeciej siły" w polskiej polityce? - To się stanie prędzej, czy później. Dziś widać wyraźnie, że jeszcze czas na to nie nadszedł - mówi nam Dutkiewicz.

Jak się dowiadujemy doszło jednak w Polsce XXI do sporu między Dutkiewiczem i Ujazdowskim. Bo ten drugi naciskał na start Dutkiewicza w wyborach prezydenckich w 2010 r.

Jego rezygnacja to dla Polski XXI duży kłopot. Działacz Polski XXI (anonimowo): - Cały pomysł opierał się na wizerunku Dutkiewicza jako kandydata świeżego, nieskażonego partyjniactwem. A jednocześnie z dużym dorobkiem w samorządzie. Jego rezygnacja oznacza, że ten plan upadł. W naszym środowisku nie ma dla niego zastępstwa.

Rafał Dutkiewicz zapowiada za to, że po raz trzeci będzie ubiegał się o stanowisko prezydenta Wrocławia. - Najważniejszym powodem pozostania we Wrocławiu jest czekający kryzys gospodarczy. Chcę wyprowadzić miasto na spokojne wody - mówi nam Dutkiewicz".

Źródło:http://wyborcza.pl/1,76842,6715344,Dutkiewicz_chce_na_prezydenta____Wroclawia.html