SENSACJE XX WIEKU | SENSATIONS OF 20TH CENTURY
Dodane przez MasterZMC dnia 25.04.2015 16:54
W ostatnim czasie w telewizji można zauważyć trend polegający na reaktywacji kultowych niegdyś programów. Stacja TTV próbowała wskrzesić program „Nie do wiary”, obecnie w niedzielne wieczory w TVN-ie króluje „Mamy Cię!”, a za granicą trwają przygotowania do kontynuacji „Z Archiwum X” oraz „Miasteczka Twin Peaks”. Do grona odświeżanych hitów dołączyły także „Sensacje XX wieku”.
Rozszerzona zawartość newsa

W ostatnim czasie w telewizji można zauważyć trend polegający na reaktywacji kultowych niegdyś programów. Stacja TTV próbowała wskrzesić program „Nie do wiary”, obecnie w niedzielne wieczory w TVN-ie króluje „Mamy Cię!”, a za granicą trwają przygotowania do kontynuacji „Z Archiwum X” oraz „Miasteczka Twin Peaks”. Do grona odświeżanych hitów dołączyły także „Sensacje XX wieku”.Program Bogusława Wołoszańskiego zadebiutował na antenie TVP w 1983 r. Od tamtej pory do 2005 r. powstało blisko tysiąc odcinków. Program miał też wersję radiową, można go było posłuchać na antenie Radia Zet o trzeciej w nocy.

Po dziesięcioletniej przerwie miłośnicy historii, i nie tylko, znowu mogą śledzić w telewizji tajemnicze wątki z historii XX wieku. Pierwszy odcinek nowej serii, opowiadający o agencie Jerzym Sosnowskim i wyemitowany w TVP1, zgromadził przed telewizorami 1,74 mln widzów. O popularności programu decyduje ciekawa forma realizacji – jest to połączenie programu historycznego z dokumentem oraz wątkami fabularnymi, w których występują znani polscy aktorzy.
Wiosną widzowie zobaczą jeszcze trzy odcinki. Daty emisji:
• National Geographic Channel – niedziele (26 kwietnia, 10 maja i 24 maja), godz. 22.00
• TVP1 – poniedziałki (27 kwietnia, 11 maja i 25 maja), godz. 20.25.
Kolejne odcinki z nowej serii będzie można obejrzeć jesienią.

Najbliższy odcinek:
„Strażnicy skarbów”

Niedziela 26 kwietnia, godz. 22.00, National Geographic Channel
Poniedziałek 27 kwietnia, godz. 20.25, TVP1
Skrzynie pełne złota, które Niemcy planowali wywieźć z zagrożonego oblężeniem Armii Czerwonej Wrocławia, ostatecznie trafiły w nieznane dotąd miejsce. W sprawę zamieszani byli szef niemieckiego kontrwywiadu generał Reinhard Gehlen, okryty sławą komandos Otto Skorzeny oraz policjant Herbert Klose, który pod fałszywym nazwiskiem miał po wojnie strzec skarbu. Ich udział w rabunku i ukryciu złota pozostaje jedną z niewyjaśnionych i najbardziej strzeżonych tajemnic XX wieku. W roli głównej występuje Adam Woronowicz, w widowisku zobaczymy również Jerzego Bończaka.

„Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2015, nr 5 (69), s. 10