„ZAMOŚĆ ODZYSKAŁ SWOJĄ ŚWIETNOŚĆ”
Dodane przez MasterZMC dnia 21.10.2014 10:56
Gdzie jak gdzie, ale w Zamościu widzi się tę gigantyczną dobrą zmianę, która zaszła w skali całego kraju – powiedział prezydent Polski Bronisław Komorowski.
Rozszerzona zawartość newsa

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie – powiedział kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski. Do maksymy tej nawiązał prezydent RP Bronisław Komorowski, który w Dniu Edukacji Narodowej w budynku dawnej Akademii Zamojskiej powiedział: – Warto podkreślić, że to powinno działać i w drugą stronę: takie jest młodzieży chowanie, jakie są Rzeczypospolite, w jakiej kondycji znajduje się państwo polskie, z jakimi ambicjami, aspiracjami, zmierza w przyszłość.

Podczas swojej wizyty w Zamościu, 14 października, prezydent najpierw uczestniczył w spotkaniu z nauczycielami z okazji ich święta. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na to, że burzliwa historia Polski przerywała osiągnięcia systemu edukacji, które widać w perspektywie wieloletniej. – Funkcjonowanie w sposób niezaburzony, utrzymanie w sposób niezaburzony aspiracji i wysiłku na rzecz edukacji daje czasami efekty nie po 5 latach, nie po 10, nie po 25 nawet, a czasami po 50 dopiero latach – mówił prezydent. Ponadto podkreślił, że zyskaliśmy wysoką pozycję w systemie PISA (Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów), polscy 15-latkowie są uważani za najlepiej przygotowanych pod wieloma względami do przyszłej drogi życiowej, a to potwierdza słuszność wysiłku wkładanego przez nauczycieli, państwo polskie oraz samorządy.

Następnie prezydent udał się do parku miejskiego, gdzie, wraz z małżonką Anną Komorowską, dokonał posadzenia „dębu wolności”. Znajduje się on za budynkiem „Kropla mleka”. Przed drzewem został ustawiony kamień z pamiątkowym napisem: Dąb wolności posadzony przez Bronisława Komorowskiego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla uczczenia 25-lecia wolności 1989–2014. Prezydent posadził w tym roku już kilka takich dębów, m.in. w Warszawie, Katowicach i Białymstoku.

Ostatnim punktem prezydenckiej wizyty było spotkanie z mieszkańcami w zamojskim ratuszu. Głowę państwa przywitał włodarz miasta Marcin Zamoyski. Prezydent Polski powiedział: – Gdzie jak gdzie, ale w Zamościu widzi się tę gigantyczną dobrą zmianę, która zaszła w skali całego kraju. (…) Wiem z kontaktów w świecie zewnętrznym, że Zamość ma opinię absolutnie wyjątkowego miasta, które jest odkrywane. Jeśli ktoś trafia do Zamościa z zewnątrz, czy to ze Wschodu, czy z Zachodu, to na ogół wyjeżdża pod gigantycznym wrażeniem, nie tylko wielkości zamysłu z XVI w., ale także dokonań ostatnich 20 lat. Dlatego serdecznie dziękuję wszystkim gospodarzom tego miasta, panu prezydentowi Zamoyskiemu w sposób szczególny, dziękuję wszystkim, którzy się przyczynili do tego, że Zamość odzyskał swoją świetność i w moim przekonaniu zyskuje ciekawe, świetne perspektywy na przyszłość.


Była to już druga wizyta Bronisława Komorowskiego w Zamościu, podczas jego kadencji prezydenckiej. Pierwszy raz przyjechał do Perły Renesansu w 2011 r. i wziął wtedy udział w inauguracji roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu, nawiązującej do tradycji Akademii Zamojskiej. Ponadto, w maju bieżącego 2014 r. głowa państwa zaszczyciła swoją obecnością również Hrubieszów. Wtedy prezydent wziął udział w pokazie możliwości bojowych 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, a także spotkał się z duchownymi samorządowcami, uczniami, przedstawicielami organizacji i społeczności lokalnej.

Mateusz Sawczuk
„Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2014, nr 11 (62), s. 5