RATUJMY OLĘ!
Dodane przez MasterZMC dnia 15.11.2013 14:32
24 listopada, w godz. 12.00–18.00 w Galerii Twierdza w Zamościu oraz w godz. 10.00–17.00 Galerii Rynek w Tomaszowie Lub. odbędzie się "Dzień Dawcy Szpiku dla Oli i innych". Drogi Czytelniku, przyjdź i pomóż. Twój drobny gest może podarować komuś drugie życie.
Rozszerzona zawartość newsa

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy niezbędna jest pomoc drugiego człowieka. W takiej właśnie sytuacji znalazła się pochodząca z Zamościa Aleksandra Patron, która choruje na białaczkę. Ratunkiem dla niej jest przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. Nowotwór u Oli zdiagnozowano 15 września 2012 r., w dniu przyjścia na świat jej potomka. Synek Oli na szczęście urodził się zdrowy i ma się dobrze. Po długim leczeniu szpitalnym Ola jest obecnie na chemii podtrzymującej i czeka na genetycznego bliźniaka (dawcę szpiku) – jak dotąd bezskutecznie. Znalezienie osoby o praktycznie identycznym kodzie genetycznym jest bardzo trudne, prawdopodobieństwo wynosi od 1:25 000 do nawet 1:kilku milionów, można więc powiedzieć, że przypomina to szukanie igły w stogu siana. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób zarejestrowało się w bazie potencjalnych dawców szpiku.


uFundacja DKMS z siedzibą w Warszawie to jedna z organizacji, która zajmuje się tworzeniem wspomnianej bazy, rejestrując dawców nie tylko z Polski, ale również z innych krajów. To właśnie ta fundacja organizuje „Dzień Dawcy Szpiku dla Oli i innych”. Akcja odbędzie się 24 listopada, w godz. 12.00–18.00 w Galerii Twierdza w Zamościu oraz w godz. 10.00–17.00 Galerii Rynek w Tomaszowie Lub. Tego dnia będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca. Kto może nim zostać? Każda osoba w wieku 18–55 lat o wadze większej niż 50 kg. Na miejscu trzeba jedynie wypełnić formularz, niezbędny do tego będzie dowód osobisty. Następnie zostanie pobrany materiał genetyczny (w Zamościu pobranie krwi, w Tomaszowie Lub. wymaz z policzka) w celu określenia cech zgodności antygenowej, dzięki którym można dopasować dawcę do chorego. Materiał genetyczny zostanie poddany analizie w Warszawie. Jeśli analiza materiału wykaże zgodność z którąkolwiek osobą chorą na nowotwór, wówczas Fundacja DKMS skontaktuje się telefonicznie z potencjalnym dawcą.

W akcję ratowania Oli poprzez rozpowszechnianie informacji o potrzebie szpiku włączyli się rodzina, znajomi oraz wiele innych osób i instytucji m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu.
Drogi Czytelniku, przyjdź 24 listopada do Galerii Twierdza w Zamościu lub Galerii Rynek w Tomaszowie Lub. Ten drobny gest może podarować komuś drugie życie.

MS