GWIAZDY NA RYNKU, A NA NIEBIE MINIHELIKOPTER
Dodane przez MasterZMC dnia 11.11.2013 18:10
„Ojciec Mateusz” przenosi się z Sandomierza do Zamościa. Ksiądz-detektyw w kolejnym sezonie serialu będzie rozwiązywał sprawy kryminalne, które wydarzyły się w tym pięknym i, wydawać by się mogło, spokojnym mieście. Informację tę potwierdził zarówno reżyser Maciej Dejczer, jak i odtwórca głównej roli Artur Żmijewski.
Rozszerzona zawartość newsa

Zapowiedź wpisu to „wkrętka”, ale tylko do pewnego stopnia… Zamość rzeczywiście zostanie uwieczniony w kadrach, tyle że w zupełnie innej produkcji. Będzie to pełnometrażowym film komediowy pt. „Wkręceni”. Film realizowany jest przez firmę MTL Maxfilm, która wyprodukowała m.in. „Nigdy w życiu”, „Tylko mnie kochaj” czy „M jak miłość”. Mieszkańcy Zamościa mieli okazję zobaczyć aktorów na planie filmowym w połowie września. Cała ekipa realizatorska liczyła blisko 50 osób.

Jak to się stało, że właśnie Zamość będzie stanowić żywą scenografię nowego filmu? Odpowiada reżyser Piotr Wereśniak: – Szukałem dużego miasta powiatowego z pięknym rynkiem, z piękną wieżą ratuszową, bo takie są wymogi scenariusza do tej naszej komedii i prawdę mówiąc nie miałem za bardzo żadnego pomysłu na takie miasto. Coś mnie tknęło, zobaczyłem zdjęcia Zamościa, o dziwo nie byłem tu nigdy wcześniej. Wsiadłem więc w samochód, przyjechałem do Zamościa sam, pochodziłem sobie, porobiłem zdjęcia i stwierdziłem, że jest to idealne miejsce do kręcenia tego filmu. Później była oficjalna wizyta u władz miasta i otrzymaliśmy pełną zgodę na realizację. To miasto jest zbudowane jak scenografia filmowa, wszystko jest nieduże, mieści się w kadrze, jest w odpowiedniej skali, ulice odchodzące od rynku są bardzo ładnie zakończone, wszystkie perspektywy są zwieńczone – to jest bardzo istotne dla filmu. Nie ma w Polsce drugiego takiego miasta jak Zamość.

W filmie w głównej roli wystąpi aktor o unikalnym talencie komediowym, niezwykle lubiany przez widzów, Piotr Adamczyk. Ta rola to efekt, kilkuletniej już, współpracy z Piotrem Wereśniakiem – wcześniej Adamczyk zagrał u niego w „Nie kłam, kochanie” (2008) i „Och, Karol 2” (2011). Druga główna rola to wielki powrót na duży ekran Bartosza Opani, czyli słynnego doktora Latoszka z „Na dobre i na złe”. Na co dzień aktor Teatru Ateneum, grał również u Wereśniaka w „Zakochanych” (2000). Trzeci z odtwórców głównych ról to Paweł Domagała, jak zapewnia reżyser, ludzie będą się świetnie bawić, oglądając na ekranie tego aktora. W filmie wystąpią ponadto m.in. Krzysztof Stelmaszyk, który wcieli się w rolę prezydenta Zamościa (jego charakteryzacja z wąsami przypomina nieco rzeczywistego włodarza miasta Marcina Zamoyskiego, ale aktor zapewnia, że nie jest to zabieg celowy), Piotr Głowacki w roli sekretarza prezydenckiego czy Kacper Kuszewski (Marek Mostowiak z „M jak miłość”) w roli komendanta policji.

O czym w skrócie opowiada film? Franczesko (P. Adamczyk), Fikoł (B. Opania) i Szyja (P. Domagała) pracują na Śląsku w lokalnej fabryce samochodów. Niestety, dyrekcja decyduje się na grupowe zwolnienia i trzej przyjaciele trafiają na bezrobocie. Kiedy firma przelewa na ich konta odprawę, umawiają się na krótki wypad do Warszawy – ostatnie „szaleństwo”, nim będą musieli zacisnąć pasa… Jednak prawdziwa przygoda ma się dopiero zacząć, gdy – podczas przymusowego postoju w urokliwych okolicach Zamościa – trójka kumpli zostaje omyłkowo wzięta za kogoś kim nie są...

Zdjęcia do owej komedii pomyłek ruszyły już w sierpniu i potrwają do końca roku. A jako że Zamość jest równoprawnym partnerem aktorskim – jak powiedział Paweł Domagała – to większość scen, zwłaszcza plenerowych, jest kręcona właśnie w Zamościu, w przestrzeni staromiejskiej. Natomiast część lokacji zamojskich, głównie wnętrz (np. wnętrze ratusza), jest grana gdzie indziej. Film realizowany jest w pełni cyfrowo. Posłużono się do tego celu kamerą Sony F55, która nagrywa w jakości 4K – a więc kamera rejestruje obraz, który jest cztery razy większy od obrazu HD. W filmie wykorzystany zostanie także octocopter. To zdalnie sterowany minihelikopter z ośmioma wirnikami, w którym umieszcza się kamerę z mniejszą głowicą. W ten sposób powstaną zdjęcia lotnicze.

Twórcy filmu „Wkręceni” chcą by był to przebój kinowy, na który przyjdą tłumy widzów. Będzie więc to także doskonała promocja Zamościa w całej Polsce. Premierę filmu przewidziano na styczeń 2014 r., niewykluczone, że będzie ona w Zamościu.
Udana komedia powinna śmieszyć, poprawiać nastrój, mówić o czymś ciekawym, istotnym i zawierać w sobie jakieś mądre przesłanie, jak każda dobra bajka – powiedział nam Piotr Wereśniak. Czy taka właśnie będzie jego komedia „Wkręceni”? Przekonamy się w przyszłym roku.

„Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2013, nr 10 (47), s. 8


Przeczytaj też | Also read:
Upaniszada | Upanishad (04.08.2012)
Każdy szuka swojej drogi | Everyone looks for his way
Khaled Hosseini – Chłopiec z latawcem (Kite runner)
Edyta Bartosiewicz – Opowieść
„Każda mijająca chwila jest szansą, by wszystko zmienić” | „Every passing minute is another chance to turn it all around”
Wizja Lokalna Zamość
Zamość inspiracją | Inspirations of Zamość
Zamość i Zamojszczyzna
Uczestnicy programów telewizyjnych | The people from Zamojszczyzna who took part in television programs