WIZJA LOKALNA ZAMOŚĆ | LOCAL VISION OF ZAMOŚĆ
Dodane przez MasterZMC dnia 25.10.2013 14:17
W Zamościu nic się nie dzieje… A zrobiłeś coś, aby się działo? – taki tekst widnieje na koszulkach zrobionych przez grupę Stforky, znaną szerzej głównie za sprawą wykonywania graffiti w przestrzeni miejskiej. Napis ten powstał na skutek irytujących malkontenckich narzekań, które dochodziły, i wciąż dochodzą, z różnych stron, jakoby w Zamościu nie było żadnych wydarzeń, ani działań, godnych zainteresowania. Takie głosy były poniekąd impulsem do udowodnienia, że zamojska rzeczywistość jest zupełnie inna…
Rozszerzona zawartość newsa

W Zamościu nic się nie dzieje… A zrobiłeś coś, aby się działo? – taki tekst widnieje na koszulkach zrobionych przez grupę Stforky, znaną szerzej głównie za sprawą wykonywania graffiti w przestrzeni miejskiej. Napis ten powstał na skutek irytujących malkontenckich narzekań, które dochodziły, i wciąż dochodzą, z różnych stron, jakoby w Zamościu nie było żadnych wydarzeń, ani działań, godnych zainteresowania. Takie głosy były poniekąd impulsem do udowodnienia, że zamojska rzeczywistość jest zupełnie inna…


Fot. kadr z Wizji Lokalnej

Już w ubiegłym roku pojawiły się pierwsze pomysły, żeby nakręcić wizję lokalną. Skład wizji klarował się przez dłuższy czas poprzez wzajemne rozmowy, nagabywania. Ukierunkowane działania zaczęły się na dobre w lutym 2013 r. W marcu powstały teksty. W kwietniu kawałek był już gotowy w wersji audio. Weekend majowy to nagrywanie klipu, a końcówka maja wrzucenie w neta making off, będącego jednocześnie zapowiedzią clou całego przedsięwzięcia. A to nastąpiło 13 lipca – premiera teledysku w klubie Bassment w restauracji Ontario. Tak wyglądało pół roku pracy w telegraficznym skrócie, ale temat zasługuje na rozwinięcie.

Czym jest wizja lokalna? Otóż, wizje lokalne kręcone w innych miastach polegały przede wszystkim na zaprezentowaniu lokalnych raperów. Zamojskim twórcom dodatkowo, a może w pierwszym rzędzie, przyświecała idea promocji miasta. Cel bezsprzecznie został osiągnięty. Kiedy 27 lipca wpisuję w wyszukiwarce YouTube słowo „Zamość”, na pierwszym miejscu wyskakuje… Wizja Lokalna! Wystarczy też przeczytać niektóre komentarze pod filmem:
piotermoh: dobre dobre! mentor daje czadu :) pozdrowienia z Wrocławia!
Ran Dom: Dobre rapsy i świetny klip promujący miasto. Nie wiedziałem, że Zamość jest taki zajebisty, już pakuje mandżur i wbijam! Pozdro z Podkarpacia, róbcie swoje!
ztomaszowamisiek: Kozacka wizja, pozdrówki z Tomaszowa :)
kkaaroollll: dzwonili z NASA i powiedzieli, że klip wyjebany w kosmos.
kass410: dobra robota chłopaki! w końcu ktoś ukazał piękno Zamościa tak, jak to powinno być zrobione! :)

Zamojska Wizja Lokalna to dzieło zbiorowe i to nie tylko z nazwy. Każdy dołożył tutaj coś cennego od siebie. W filmie pokazane są istotne elementy, które składają się na kulturę hip-hop, a więc rap (8 raperów), beatbox (Mentozz), breakdance (Side by Side) oraz graffiti (Stforky).

Wcześniej były już różne kooperacje. Współpraca Stfroków i Side by Side sięga roku 2008, od tego czasu angażowali się wspólnie w różne wydarzenia, m.in. koncert Hemp Gru, malowanie „Okrąglaka”, wizyta w zamojskim domu dziecka, imprezy w Bassmencie, czy Zamojska Bitwa (pierwsze w Zamościu ogólnopolskie zawody breakdance). Jeśli chodzi o środowisko raperów, to były wzajemne dogrywki na albumach i okolicznie występy na koncertach. Przez dłuższy czas ideę zjednoczenia zamojskich raperów propagował Borat, który nieraz powtarzał: – Chcę doprowadzić do tego, żeby wszyscy zamojscy raperzy stanęli kiedyś na jednej scenie. Biorąc więc pod uwagę całą historię zamojskiego hip-hopu, Wizja Lokalna to pierwsze zjednoczenie przedstawicieli różnych odłamów tej kultury. – Chcieliśmy znaleźć wspólny punkt porozumienia i Wizja Lokalna była dobrą okazją ku temu – przyznaje Oldskule z SBS.

Bit Wizji Lokalnej, a więc warstwa muzyczna, to majstersztyk wykonany przez LAP. Cały utwór był zresztą nagrywany, mixowany i masterowany (współpraca Soulspicious) w jego własnym Studiu Wschodni Front. LAP to też pierwszy raper, który ma swoją zwrotkę na klipie. Następnie prezentują się: Smyko – związany dawniej z MPP Studio; Mentozz – beatboxer z grupy Stforky i reprezentant warszawskiego Bombing REC; EOW – znany też jako didżej Disco Reason; MK – współtwórca składów Rap Opsesja oraz Plan Miasta; PRT – członek Da Funk G’s; Daymos – dawniej członek Rap Opsesji oraz Borys – podobnie jak PRT członek Da Funk G’s. Teksty na wysokim poziomie, niepozbawione różnych aluzji i odniesień np. Daymos: Jestem jeszcze młody dostatecznie i oddycham tym powietrzem, oprócz tego, że jest mroźne, to jest groźne, niebezpieczne… – nawiązanie do pierwszego albumu Rap Opsesji, „Mroźne powietrze” z 2003 r.; PRT: Niesiemy w sercach zamojski funk, artyleria & Borys: W żyłach płynie klasyczny g’funk, tylko west side – manifest g’funkowego ukierunkowania tej dwójki raperów.

Warto podkreślić, że hiphopowcy nie zamknęli się tylko w swoim gronie, lecz zaprosili do udziału w klipie również inne grupy i osoby działające w Zamościu, a są to m.in. Stunt Movements (freerun, parkour, akrobatyka), Michał Rycaj (mistrz Polski we freestyle football), Plate House & PTTJ (deskorolki, BMX-y), Zamojskie Bractwo Rycerskie czy Teatr Ognia Utopia. Na klipie Mentozz spija drinki przygotowane przez Flair Drink Bar. Za zdjęcia zaś odpowiedzialnych było czterech operatorów: Grzegorz Pastuszak (Studio One), Patryk Vete Jagi, Wojciech Krajewski oraz Michał Wilczek, który zajął się również montażem całości. Nie można też zapomnieć o… Koniu Zamojskim. To postać stworzona przez wizjonerów na potrzeby klipu, aby nadać mu humorystycznego akcentu uwydatniającego jedną z głównych idei kultury hip-hop, jaką jest dobra zabawa.

W końcu połączone siły, każdy związany z tym miejscem, wschodni akcent, żaden inny, jest wyssany z matki mlekiem– nawija Daymos. I można śmiało stwierdzić, że to właśnie kooperacja ludzi z pasją sprzyja dobremu klimatowi Miasta Arkad. Zamojska scena hip-hop zaczyna się konsolidować wokół wspólnych przedsięwzięć, kolejnym z nich był niedawny Retro EsBeEs Hip-hop Jam zorganizowany przez Side by Side z pomocą Zamojskiego Domu Kultury i ekipy Stforky.

Swoistą kontynuacją Wizji Lokalnej jest cykl video „W Zamościu nic się nie dzieje…”, w którym swoją twórczość prezentują lokalni zajawkowicze (kanał StforkyTV w YouTube). W cyklu tym wystąpili już Mentozz oraz Daymos, będą następni. A jak nawija Borys w Wizji: – Kolejne lata w tym miejscu przyniosą epicentrum… Oby tak się stało potrzebna jest nie tylko energia młodych ludzi, której, jak widać, im nie brakuje, ale również wsparcie ich działań przez lokalne instytucje. Apel, zawsze aktualny: „Dajcie mi środki, a zrobię jeszcze więcej”.

„Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2013, nr 9 (46), s. 11
Przeczytaj też | Also read:
Mezo
Jeden Osiem L
DKA
Eldo & Grammatik
Pih
Rap patriotyczny | Polish patriotic rap
„Sny są po to, by je śnić” | „Dreams are only to be dreamed”
Wiktoria Katajew
Lwów – zawsze wierny Tobie Polsko | Lviv – always faithfull to you, my Poland
Mały wielki człowiek | A little big man
Muzyka jest światem | Music is my whole world