PWSZ ZAMOŚĆ – PRZEGLĄD WYDARZEŃ 2013 #2
Dodane przez MasterZMC dnia 12.08.2013 16:00
Najważniejsze wydarzenia na zamojskiej uczelni w okresie maj – sierpień 2013.
Rozszerzona zawartość newsa

„Edukacja XXI wieku – nauczanie dwujęzyczne i teoria inteligencji wielorakich – w metodyce i praktyce” – to tytuł pierwszej wspólnej konferencji Studium Języków Obcych PWSZ w Zamościu oraz Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej Smart School, która odbyła się 17 maja w auli głównej zamojskiej uczelni. Gościem specjalnym konferencji była mgr Monika Zatorska, dyrektor pierwszej w Polsce szkoły gardnerowskiej w Konarach k. Krakowa.


„Utwory Tarasa Szewczenko w poezji, prozie i piosence” – taką z kolei nazwę miał występ artystyczny studentów PWSZ, który uświetnił obchody 199-lecia urodzin wielkiego poety Ukrainy, zorganizowane 19 maja w Chełmie przez tamtejszy oddział Towarzystwa Ukraińskiego w Polsce. Pomysł i reżyseria wystąpienia to zasługa mgra filologii rosyjskiej Katarzyny Kędziory.

22 maja w auli Instytutu Nauk Społecznych PWSZ w Zamościu ze studentami politologii spotkała się prof. Maria Szyszkowska, teoretyk prawa naturalnego i filozofii codzienności, autorka wielu książek o tematyce prawnej, filozoficznej i społecznej. Kluczowym zagadnieniem wykładu jednej z najbardziej znanych filozofek w kraju była kwestia różnego rozumienia wolności, jej granic oraz obecnego w świecie pluralizmu światopoglądów.


W kolejnych dniach (23–24 maja) w sali Consulatus zamojskiego ratusza odbyła się, trzecia już, międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Europa Środkowo-Wschodnia w procesie transformacji i integracji”, organizowana przez zamojską uczelnię wspólnie z UMCS w Lublinie oraz Uniwersytetem Narodowym „Akademia Ostrogska” w Ostrogu. Tym razem organizatorzy skupili się na wymiarze społecznym przemian środkowo-europejskich.

28 maja w Instytucie Humanistycznym PWSZ z gościnnym wykładem, połączonym z prezentacją „Czytanie dzieciom – najlepsza inwestycja”, wystąpiła dr Elżbieta Olszewska, dyrektor programowy Fundacji ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom.

Niezwykle cennym przedsięwzięciem była również konferencja matematyczno-przyrodnicza zorganizowana przez PWSZ wespół z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział Zamość. To przedsięwzięcie odbyło się 14 czerwca i wzięli w nim udział liczni nauczyciele różnych przedmiotów szkolnych ze wszystkich okolicznych powiatów.

Ponadto w czerwcu tradycją są już Spotkania Akademickie w Bukowinie, poprzez które zamojska PWSZ nawiązuje do tradycji Akademii Zamojskiej. Spotkania mają charakter naukowo-artystyczny, w tym roku (23 czerwca) odbyły się już po raz piąty.

Dużą aktywnością artystyczną wykazał się w ostatnim czasie student turystyki i rekreacji Paweł Kozłowski, który miał swoje występy wokalne na takich imprezach jak: Festiwal Rozśpiewany Chrząszcz w Szczebrzeszynie, Przegląd Piosenki Turystycznej w Józefowie czy Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie.

Niezgorzej wiedzie się zamojskim studentom w sporcie. Michał Rycaj po dwóch wygranych turniejach (w Londynie i Dubaju) jest liderem Mistrzostw Świata we Freestyle Football. Szymon Kiecana zaś podczas VIII Opolskiego Festiwalu Skoków osiągnął rekord życiowy w skoku wzwyż na wysokość 2,31 m, co pozwoliło mu na udział w tegorocznych Mistrzostwach Świata w Moskwie.


1 sierpnia siedziba PWSZ w Zamościu została przeniesiona z ul. Akademickiej 8 na ul. Pereca 2.Przeczytaj też | Also read:
PWSZ Zamość – przegląd wydarzeń 2013 #1
Juwenalia 2013
Dwa języki – multum możliwości
Michał Rycaj liderem Mistrzostw Świata
Nowaliński i Kisielewicz piąci w Europie