PWSZ ZAMOŚĆ – PRZEGLĄD WYDARZEŃ 2013 #1
Dodane przez MasterZMC dnia 07.06.2013 10:53
Najważniejsze wydarzenia na zamojskiej uczelni w kwartale: marzec – maj 2013 r.
Rozszerzona zawartość newsa
O kobiecie od Adama i Ewy do czasów współczesnych, recytacje, utwory muzyczne, refleksje o przemianach kobiecości… To wszystko złożyło się na montaż słowno-muzyczny pt. „Z kobietą przez wieki”, który studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu przedstawili 9 marca w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak”. Scenariusz przedstawienia opracowała i występ wyreżyserowała magister filologii rosyjskiej Katarzyna Kędziora. Widownię stanowili uczestnicy forum nt. „Kobiety w życiu społecznym Zamojszczyzny”. Studenci recytowali i śpiewali w językach: polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.
W dniach 12–16 marca prawdziwe święto w Zamościu obchodziła Irlandia. A to za sprawą Dni Świętego Patryka, zorganizowanych przez Koło Naukowe Anglistów PWSZ. Impreza miała charakter naukowo-rozrywkowy. W pierwszych dniach można było usłyszeć szereg prelekcji dotyczących języka i kultury irlandzkiej. W kolejnych czekały dodatkowe atrakcje: na deskach Zamojskiego Domu Kultury odbył się pokaz tańców irlandzkich w wykonaniu zespołu Keraan, a w Corner Pubie wystąpił zespół Ceili oraz zespół Lia Fáil.
Kwiecień był w zamojskiej uczelni miesiącem pod znakiem Chin. Wtedy właśnie w PWSZ w Zamościu gościła Huiyan Du, studentka z Uniwersytetu Nankai w Tianjinie, której wizyta wpisana była w program wymiany międzynarodowej, finansowany przez międzynarodową organizację AIESEC. Huiyan Du prowadziła prezentacje na temat: walorów turystycznych Chin, języka chińskiego oraz sytuacji politycznej w Chińskiej Republice Ludowej. W spotkaniach uczestniczyli studenci PWSZ, członkowie Uniwersytetu Pierwszego Wieku, uczniowie ZSP nr 1 w Zamościu oraz wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu.
8 kwietnia na zaproszenie Koła Naukowego Filozoficzno-Socjologicznego PWSZ w Zamościu na spotkanie ze studentami politologii przybył prof. Longin Pastusiak. Wybitny politolog wygłosił wykład akademicki dotyczący stosunków polsko-amerykańskich, a także czynników kształtujących te relacje. Wykład zakończyła żywa dyskusja ze studentami, po której prof. Pastusiak podpisywał chętnym swoje książki.
Kolejnym gościem w PWSZ, w ramach programu Erasmus, był Carner Gurel wykładowca Artiv Coruh University w Turcji. 25 kwietnia Carner Gurel wygłosił wykład dotyczący interpretacji powieści noblisty Williama Goldinga „Władca much”. W wykładzie uczestniczyli studenci filologii angielskiej.
Działalność wykładowców PWSZ w Zamościu zaznaczyła się na szerszym forum. 12 kwietnia, podczas finału konkursu „Reportaż 2013” wykład pt. „Media równych szans – czyli o roli mediów w przeciwdziałaniu dyskryminacji” wygłosiła dr Ewa Pogorzała. W ramach zaś obchodów Konstytucji 3 maja, w sali Consulatus w zamojskim ratuszu z wykładem pt. „Tradycje i wartości Konstutucji 3 maja w dorobku prawnym Unii Europejskiej” wystąpiła dr Justyna Misiągiewicz. Warto też dodać, że w ogólnopolskim czasopiśmie „Wiadomości Literackie” (2013, nr 2) ukazał się obszerny wywiad z drem Jackiem Krzysztofem Danelem, dotyczący tematyki Drugiej Wielkiej Emigracji.
Kulminacją okresu międzysesyjnego były Dni Kultury Studenckiej zorganizowane przez Samorząd Studencki w dniach 13–16 maja. W ramach studenckiego święta przeprowadzono już po raz trzeci konkurs „PWSZ ma talent”. W auli Instytutu Przyrodniczo-Technicznego swoje różnorodne talenty zaprezentowali studenci oraz uczniowie zamojskich szkół ponadgimnazjalnych. Pierwsze miejsce zajęła Marlena Łopąg (PWSZ), drugie Andrzej „Lilu” (PWSZ), a trzecie Eliza Sowińska (ZSP nr 1 w Zamościu). Jury wyróżniło dodatkowo: Natalię Szupińską, Tomasza Gałana oraz Dominikę Dudek.
Na obiektach sportowych Szkoły Podstawowej nr 4 odbył się Dzień Sportu, zorganizowany przez Klub Uczelniany AZS. W rozgrywkach tych wzięli udział przedstawiciele PWSZ oraz uczniowie zamojskich szkół; ZSP nr 1 oraz ZSP nr 3. Rywalizacja toczyła się w trzech konkurencjach: piłka nożna mężczyzn, piłka siatkowa mężczyzn oraz piłka siatkowa kobiet. We wszystkich bezkonkurencyjni okazali się uczniowie popularnego „Elektryka”.
Największą atrakcją Dni Kultury Studenckiej był koncert juwenaliowy, który 15 maja przyciągną do hali OSiR w Zamościu, bardzo liczną publiczność. Na scenie najpierw zaprezentowali się studenci PWSZ: Marlena Łopąg, Julia Stoliar, Anna Kurdybaha, Anastazja Vasylenko i Paweł Kozłowski, którzy zdecydowanie podbili serca publiczności. Gwiazdą wieczoru był zaś niewątpliwie zespół Enej, który, dzięki zaproszeniu studentów, po raz pierwszy zagościł w Zamościu. Muzycy wykonali swoje największe przeboje porywając widownię do wspólnego śpiewu, radosnych podskoków i tańca. Enej swoją folkową, energetyczną muzyką dostarczył wszystkim przybyłym wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
Podczas juwenaliów odbył się także plebiscyt Miss PWSZ. Wyboru najpiękniejszych studentek dokonywali jury oraz publiczność. Kandydatki zaprezentowały się w strojach galowych, sportowych, wieczorowych oraz w kompozycjach własnych. Po obradach i podliczeniu głosów, ogłoszono wyniki. Miss PWSZ została studentka turystyki i rekreacji Anna Puntus, która odebrała koronę z rąk dotychczasowej posiadaczki tego zaszczytnego tytułu Dariny Semczakiewicz. Wicemiss PWSZ głosami jury została również studentka turystyki i rekreacji Mariana Zlabodniuk, zaś tytuł Miss Publiczności powędrował do studentki politologii Joanny Skowron.
Obchody juwenaliowe zakończyły się After Party w klubie BarCode. Imprezę w klimacie lat 60. poprowadził dobrze znany w mieście Dj Pafcio. Ze studentami PWSZ bawili się ludzie z całego miasta.
Coroczne juwenalia w PWSZ dowodzą, że życie studenckie kwitnie w Zamościu.