„ŻYCIE NIE DO POJĘCIA”
Dodane przez MasterZMC dnia 30.04.2013 08:47
Właśnie te słowa zaczerpnięte z wiersza Wisławy Szymborskiej były tematem przewodnim III Zamojskiego Przeglądu Reportaż, zorganizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu.
Rozszerzona zawartość newsa

Właśnie te słowa zaczerpnięte z wiersza Wisławy Szymborskiej były tematem przewodnim III Zamojskiego Przeglądu Reportaż, zorganizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu. Realizacja wspomnianego tematu była bardzo różnorodna. W reportażach młodych ludzi nie do pojęcia jest życie osiemnastolatki, która porzuca dom i zrywa kontakt z rodziną, życie chłopca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który marzy, aby w przyszłości zostać prawnikiem, czy życie dziewczyny, która drogę edukacji podporządkowuje pasji sportowej, a nie na odwrót. To oczywiście tylko wybrane przykłady – w sumie na Przegląd przesłano 13 reportaży literackich oraz 11 fotoreportaży.


Uczestnicy III Zamojskiego Przeglądu Reportaż

Reportaże literackie oceniali nauczyciele II LO, organizujący Przegląd, a więc Joanna Brzezińska-Łyś, Agnieszka Gomułka, Joanna Kawala, a także lokalni dziennikarze – redaktor naczelna „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego” Agnieszka Szykuła-Żygawska, dziennikarz Katolickiego Radia Zamość Łukasz Kot oraz redaktor naczelny gazety akademickiej „Skafander” Mateusz Sawczuk. Nad fotoreportażami zaś pochylali się: prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, a zarazem nauczyciel II LO, Andrzej Pogudz oraz wiceprezesi i członkowie ZTF Wojciech Kapuściński, Piotr Komajda i Waldemar Siatka.

Finał Przeglądu odbył się 12 kwietnia w II LO w Zamościu. Za oprawę (prowadzenie oraz obsługa sprzętu) odpowiadali: Anna Kowalska, Sebastian Tymecki, Maciej Szyper i Sławomir Wiatrzyk. Rozpoczęto o godz. 9.00 od występu muzycznego ucznia organizacyjnej szkoły Dominika Staszczuka. Kiedy ucichły dźwięki gitary, wszystkich gości serdecznie przywitała dyrektor II LO, Beata Chmura, po czym głos zabierali jurorzy, którzy podzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi ocenianych prac. Następnie bardzo interesujący wykład pt. „Media równych szans – czyli o roli mediów w przeciwdziałaniu dyskryminacji” wygłosiła dr Ewa Pogorzała, wykładowczyni na kierunku politologia w PWSZ w Zamościu oraz członkini zarządu Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej w Warszawie. Po wykładzie imponujący pokaz układania kostki Rubika zaprezentowali uczniowie Maciej Bień oraz Mateusz Mikuła.

Gdy kwadraciki w kostce ułożyły się w całość, przyszedł czas na najważniejszy moment tego dnia, a więc ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. W kategorii reportaż literacki – gimnazjum zwyciężyła Klaudia Komadowska (Gimnazjum nr 5 w Zamościu), a wyróżniona została Eliza Cholewa (Gimnazjum nr 3 w Zamościu) za tekst „Wiedząc, że gorzej już być nie może”. W tej samej kategorii, ale dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, pierwsze miejsce zajęła Anita Pizun (III LO Zamość) za reportaż „Parasol w białe kropki”, drugie Karolina Buryło (ZSO w Krasnbrodzie) – „Problem, o którym nie wolno rozmawiać”, a trzecie Karolina Kamińska (I LO Zamość) – „Nowy, lepszy świat”. Ponadto wyróżnieni zostali: Izabela Kozak (III LO Zamość) – „Krzyk strach, głód”; Justyna Pataj (II LO Zamość) – „Raz sutanna, raz spodenki”; Kinga Bereda (ZSP nr 5 Zamość) – „Tu rządzi Julia” oraz Patrycja Szura (II LO Zamość) – „Jeszcze będziemy się z tego śmiali…”. Za najlepszy fotoreportaż uznano „Sacrum” Anity Załogi z II LO, zaś wyróżnienia otrzymali: Dagmara Korczyńska (Centrum Szkół Technicznych Zamość) – „Żywa historia”; Magdalena Kuźma (II LO Zamość) „Czarno na białym” oraz Emilia Szafraniec (ZSP nr 5 Zamość) – „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane w najbliższych numerach gazety akademickiej „Skafander” oraz w „Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym”. Wszystkie fotoreportaże można też obejrzeć w Galerii Wieszak w II LO w Zamościu.


Anita Pizun odbiera gratulacje od Andrzeja Pogudza

Dyrektor II LO, Beata Chmura, podkreśliła, że głównym celem Reportażu jest nie tyle konkursowe wyłonienie zwycięzcy, co, jak nazwa wskazuje, przegląd najlepszych prac uczniów z całego regionu. Andrzej Pogudz zaś dodał, że uczniowie poprzez udział w Przeglądzie stawiają małe kroki na drodze własnego rozwoju. A niektóre z tych małych okażą się kiedyś wielkimi.


MS
Fot. Łukasz Kot, JN
"Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka" 2013, nr 5 (42), s. 9