I GALA SPORTU AKADEMICKIEGO PWSZ
Dodane przez MasterZMC dnia 13.04.2013 21:01
Życie ludzkie to jakby olbrzymie zawody sportowe, których jesteśmy zarówno uczestnikami, jak i widzami – te słowa Antoniego Gołubiewa widniały na zaproszeniu na I Galę Sportu Akademickiego PWSZ w Zamościu.
Rozszerzona zawartość newsa

Życie ludzkie to jakby olbrzymie zawody sportowe, których jesteśmy zarówno uczestnikami, jak i widzami – te słowa Antoniego Gołubiewa widniały na zaproszeniu na I Galę Sportu Akademickiego PWSZ w Zamościu. Wydarzenie to odbyło się 8 marca, o godz. 14.30, w auli Instytutu Przyrodniczo-Technicznego przy ul. Zamoyskiego 64. W uroczystości wzięli udział władze uczelni, studenci-sportowcy, trenerzy, przedstawiciele Klubu Uczelnianego AZS PWSZ Zamość, a także znamienici goście: Arkadiusz Bratkowski poseł do Parlamentu Europejskiego oraz przewodniczący Rady Powiatowej i Miejskiej Zrzeszenia LZS w Zamościu, Józef Poterucha szef Ludowych Zespołów Sportowych i sponsor KU AZS PWSZ Zamość, Konrad Firek prezes Agrosu Zamość oraz Tadeusz Lizut dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.


Rozpoczęto tanecznie. Na scenie auli głównej zaprezentował się uczelniany zespół Cheerleader’s, która, pod okiem instruktora mgr Moniki Kycko, występuje przy okazji imprez sportowych, nadaje im artystycznego wyrazu i daje doping sportowcom. Warto podkreślić, że jest to jedyna w naszym województwie grupa cheerleaderek, działająca przy wyższej uczelni.


Następnie głos zabrał kierownik Studium Wychowania Fizycznego dr Krzysztof Okapa, który zaprezentował działające sekcje sportowe, sylwetki sportowców oraz ważniejsze osiągnięcia w poprzednim i obecnym roku akademickim. Podczas wystąpienia powiedział: – W zamojskim środowisku sportowym Klub Uczelniany AZS to jedyna organizacja zrzeszająca młodzież akademicką, w której obok sportu amatorskiego i rekreacyjnego, odnotowujemy coraz większe sukcesy w sporcie kwalifikowanym. Dzięki poparciu władz naszej uczelni, od 2006 roku, gdy powołaliśmy Klub Uczelniany AZS, realizujemy misję służenia szerokiemu gronu studentów i osiągania sukcesów przez wybitne jednostki. Studenci biorą udział w sportowym współzawodnictwie akademickim, zarówno na szczeblu lokalnym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym.


Po prezentacji przyszła kolej na najważniejszy moment tego dnia, a więc uhonorowanie przez rektora PWSZ, prof. Waldemara Martyna, sportowców, trenerów i działaczy. Wyróżnienia za największe osiągnięcia sportowe otrzymali:
Szymon Kiecana (lekka atletyka – skok wzwyż) – mistrz Polski w skoku wzwyż na stadionie otwartym i w hali, akademicki mistrz Polski oraz 6. miejsce na Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce w Helsinkach;
Agnieszka Całuch (biegi sprinterskie) – złoty medal na 100 m i brązowy medal na 200 m w Akademickich Mistrzostwach Polski w lekkoatletyce;
Paulina Głuszek (biegi przełajowe) – złoty medal na Ogólnopolskich Igrzyskach Studentów I roku, złoty medal na Uniwersjadzie Lubelskiej;
Maciej Nowaliński (tenis stołowy) – złoty medal w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski Akademickiego Związku Sportowego, brązowy medal w klasyfikacji generalnej i złoty medal w klasyfikacji wyższych szkół zawodowych Akademickich Mistrzostwach Polski;
Daniel Kisielewicz (tenis stołowy) – złoty medal w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski Akademickiego Związku Sportowego;
Błażej Ferens (tenis stołowy) – złoty medal w drużynowej klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski Akademickiego Związku Sportowego;
Patryk Bednarz (tenis stołowy) – brązowy medal w klasyfikacji generalnej i złoty medal w klasyfikacji wyższych szkół zawodowych Akademickich Mistrzostw Polski.


Specjalnymi wyróżnieniami za osiągnięcia sportowe zostali nagrodzeni:
Michał Rycaj (freestyle football) – za prezentowanie najwyższego poziomu we wszystkich imprezach rangi krajowej, europejskiej i światowej.
Oleksij Melnyk – za reprezentowanie uczelni w największej liczbie dyscyplin sportowych w mistrzostwach wojewódzkich i ogólnopolskich: tenis ziemny, tenis stołowy, badminton, lekkoatletyka i biegi przełajowe.


Wyróżnienia dla trenerów odebrali:
mgr Janusz Stryjewski (sekcja lekkiej atletyki) – za doprowadzenie zawodnika Szymona Kiecany do najwyższego poziomu krajowego w skoku wzwyż;
mgr Piotr Kostrubiec (sekcja tenisa stołowego) – za uzyskanie z męską drużyną tenisa stołowego najwyższych wyników w sporcie akademickim;
mgr Sylwia Kowalska (sekcja siatkówki) – za zorganizowanie i prowadzenie dwóch zespołów: kobiecego i męskiego w Zamojskiej Lidze Piłki Siatkowej.


Wyróżnienie dla działaczy powędrowało do Radosława Tuszyńskiego, prezesa Zarządu Klubu Uczelnianego AZS PWSZ w Zamościu oraz członka Rady Powiatowej i Miejskiej Zrzeszenia LZS w Zamościu, za zaangażowanie w prace organizacyjne sekcji sportowych, organizację imprez sportowych i funkcjonowanie biura Klubu Uczelnianego.


Po rektorze przemówili jeszcze Arkadiusz Bratkowski i Józef Poterucha, którzy w imieniu ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza wręczyli na ręce trenera Piotra Kostrubca puchar dla klubu tenisa stołowego AUKS PWSZ Trefl Zamość. Przy tej okazji Józef Poterucha zadeklarował, że w tym roku kwota, jaką zrzeszenie LZS zasili sekcję tenisa stołowego wyniesie minimum 25 000 zł. Arkadiusz Bratkowski zaś przekazał dyplomy dla zawodników drużyny męskiej uczestniczącej w Zamojskiej Lidze Siatkówki.


Dla każdego sportowca oraz osób tworzących jego zaplecze największą radość sprawiają sukcesy sportowe. Gala Sportu Akademickiego to piękna inicjatywa, poprzez którą docenieni zostają ci wszyscy, którzy swoją pracą i działaniem tworzą oblicze lokalnego sportu. Niewątpliwie wpisze się ona na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń akademickich.


Mateusz Sawczuk
Fot. Piotr Baj, Daniel Czubara, MS
"Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka" 2013, nr 4 (41), s. 11