WARIABILIZM WSPÓŁCZESNY | CONTEMPORARY HERACLITISM
Dodane przez MasterZMC dnia 04.05.2012 16:32
W zeszłą niedzielę wyemitowany został ostatni odcinek „Szansy na sukces” z udziałem Wojciecha Manna, który prowadził ten program od 19 lat.
Rozszerzona zawartość newsa

W zeszłą niedzielę wyemitowany został ostatni odcinek „Szansy na sukces” z udziałem Wojciecha Manna, który prowadził ten program od 19 lat. W najbliższe niedziele będą puszczane powtórki. Nie wiadomo, czy program ruszy jesienią. Twórcy zastanawiają się nad sensownością kontynuacji bez tak charyzmatycznej postaci.

20 lat wokalistą zespołu Myslovitz był Artur Rojek. Po jego odejściu zespół nie miał dylematu, czy dalej tworzyć, dobrał sobie nowego wokalistę Michała Kowalonka i już szykuje pierwsze koncerty w nowej odsłonie. Może twórcy „Szansy na sukces” powinni rozważyć zatrudnienie Marka Niedźwiedzkiego albo innego dziennikarza muzycznego.


Fot. AKPA, Hanula1950

Pierwsze półrocze proroczego roku 2012 przyniosło nieoczekiwane i wydawać by się mogło niemożliwe odejścia – artysty Stanisława Piro z tego świata, Wojciecha Manna z „Szansy na sukces”, Artura Rojka z Myslovitz. Powszechne reakcje niedowierzania mogą świadczyć o pragnieniu stałości, nienaruszalności pewnych fenomenów we współczesnym, tak zmiennym świecie. Niestety, ci, którzy mieli być ostoją wiary w to, że pewne rzeczy nie zmienią się nigdy, odeszli (prawdopodobnie tylko Piro nie z własnej woli, choć to nie ma większego znaczenia).

Świat się zmienia, wszystko płynie, nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki, postmodernizm rozbija strukturę, Ruch Palikota wichrzy porządek spraw… Nawet wujek, który niegdyś słuchał metalu o największym ciężarze gatunkowym, teraz przerzucił się na kojącą uszy muzykę francuską. Dla zasady nadmienię, że słynny propagator New Age, w trosce o ludzkie marzenia woła: „Ludzie, nie bójcie się zmian!”

I owszem, niektórzy chcieli się zmieniać, lecz wiersze Barańczaka („31.12.79: Już wkrótce”) i Różewicza („Od jutra się zmienię”), jak żadne lepiej, obrazują „słomianość” ludzkiego zapału.
Bywają i tacy, którzy wcale nie chcą się zmieniać, bo są ukontentowani sobą, a poza tym, kto zapewni, że obiecana zmiana-odnowa nie będzie wpadnięciem z deszczu pod rynnę. Wierząc bądź nie w determinizm, wyznają status quo.

Oczekiwanie wielkiej zmiany jest o tyle zasadne, jeśli się nie czeka, tylko działa. To paradoks tylko na pozór, bo wyłącznie działając można oczekiwać efektów. Druga strona monety jest taka, że również zdarzenie niezależne od nas może zmienić naszą optykę lub coś jeszcze innego w nas.

Trzeba się zgodzić, że zmiany są częścią życia. Można je sprowokować bądź nie, przyspieszyć lub nie… Ale i tak nastąpią. Machina ludzkości potrzebowała tylko bodźca, żeby to udowodnić.
Przeczytaj też | Read more:
Requiem dla Stanisława Piro | Requiem for Stanisław Piro
Szansa na sukces | Chance of succeeding
Artur Rojek odchodzi z Myslovitz | Artur Rojek leaves Myslovitz
Szymborska – W rzece Heraklita
Barańczak – 31.12.79: Już wkrótce
Różewicz – Od jutra się zmienię
Herbert – Pan Cogito na zadany temat: „Przyjaciele odchodzą”
„Każda mijająca chwila jest szansą, by wszystko zmienić” | „Every passing minute is another chance to turn it all around”