MUZYCZNE KONFLIKTY | MUSICAL CONFLICTS
Dodane przez MasterZMC dnia 08.12.2011 23:22
Czy w zespole Pectus w wyniku rozłamu, podobnie jak w przypadku De Mono, nastąpi zdublowanie bytów?
Rozszerzona zawartość newsa


Rozpadł się popularny zespół popowy Pectus, który jeszcze we wrześniu br. występował na zamojskiej Starówce podczas Zamojskiego Festiwalu Kultury. Grupa nagrała dwa albumy: „Pectus” (2009) oraz „Stos praw” (2010). Najbardziej znany utwór, który utorował zespołowi drogę do muzycznej sławy, nosi tytuł „To, co chciałbym ci dać”.

Tomasz Szczepanik_Muzyczne konflikty 2011

Drogi muzyków rozeszły się definitywnie w październiku br., choć starcia były już wcześniej. Tomasz Szczepanik, dotychczasowy lider rzeszowskiej grupy rozstał się z pozostałymi pięcioma członkami i postanowił kontynuować działalność pod dotychczasową nazwą. Muzykom się to nie spodobało, twierdzą, że oni także współtworzyli dorobek artystyczny i mają również prawo do nazwy Pectus. Faktem jest, że 90% kompozycji i tekstów piosenek jest autorstwa Szczepanika. Sprawę rozstrzygnie sąd.

To nie pierwszy taki przypadek na polskim rynku popowym. Głośna jest również sprawa zespołu De Mono. Spór o nazwę od 2008 r. toczą wokalista Andrzej Krzywy oraz Marek Kościkiewicz, który opuścił formację i wspólnie z dawnymi członkami grupy Robertem Chojnackim i Dariuszem Krupiczem oraz nowymi muzykami koncertuje po Polsce pod nazwą De Mono. Większość tekstów i kompozycji w repertuarze grupy została stworzona przez Kościkiewicza, jednak według Krzywego nazwa De Mono została zarejestrowana jako znak towarowy przez Sony Music Polska i koncern pozwolił używać go tylko grupie Krzywego. Sprawa ta również czeka na rozstrzygnięcie sądu, a jak powiedział redakcji „Skafandra” menager grupy De Mono (tego od Andrzeja Krzywego) Janusz Jonasz Tołopiło: Wyroku szybko nie będzie.

Andrzej Krzywy i Marek Kościkiewicz fot. Andras Szilagyi_Muzyczne konflikty 2011
Fot. Andras Szilagyi

Wydaje się, że rozwiązaniem dla uniknięcia takich sytuacji byłoby wcześniejsze spisanie umowy, która regulowałaby kwestie związane ze zmianami w składzie konkretnej grupy. W Polsce jednak rzadko ma to miejsce.

"Skafander. Gazeta Akademicka" 2011, nr 16 (23), s. 13

Zobacz też | Read more:
De Mono
Pectus
Dwa Pectusy | Twice Pectus
Olga