7 MILIARDÓW LUDZI NA ZIEMI | 7 BILLION PEOPLE ON THE EARTH
Dodane przez MasterZMC dnia 28.11.2011 22:05
Według statystyk ONZ 31 października br. urodził się siedmiomiliardowy człowiek na globie. Filipiny ogłosiły, że to Danica Camacho, która urodziła się w Manili.
Rozszerzona zawartość newsa


7 miliardów ludzi na Ziemi_Danica_Camacho_2011

Według statystyk ONZ 31 października br. urodził się siedmiomiliardowy człowiek na globie. Filipiny ogłosiły, że to Danica Camacho, która urodziła się w Manili, ale również kilka innych państw obwieściło, że to właśnie u nich narodziło się dzieciątko o tym wyjątkowym numerze, m.in. Rosja, Japonia i Wietnam.

Najludniejsze kraje świata to obecnie: Chiny (1,4 mld ludzi), Indie (1,2 mld) oraz Stany Zjednoczone (313 mln). Dla porównania w Polsce żyje 38 mln ludzi i to plasuje nasz kraj na 34. miejscu. Wzrost ludności świata jest faktem. Według prognoz ONZ w 2030 roku światowa populacja wyniesie 8,3 miliarda, a w 2050 roku nawet – 9,2.

Na kontynencie europejskim sytuacja nie wygląda tak obiecująco. Mamy niewątpliwie do czynienia ze zmianami demograficznymi, z których nie do końca zdajemy sobie sprawę, a które realnie wpłyną na kulturowość i kształty społeczeństw w przyszłości. Aby dana populacja utrzymała swoje istnienie wskaźnik przyrostu naturalnego musi wynosić 2,11%, czyli statystyczna para musi mieć przynajmniej dwoje dzieci. W całej Europie wskaźnik ten jest niestety o wiele niższy, w naszym kraju w 2009 r. wyniósł 1,16%. Tak więc, co prawda na globie ludzi przybywa, ale za to populacja europejska się kurczy, a polskie społeczeństwo się starzeje.

Wzrost liczby ludności świata to niewątpliwie nowe wyzwania dla systemów politycznych i ekonomicznych. Starczy wspomnieć, że według szacunków ONZ na całym świecie głoduje ponad miliard osób.

Mas
Na zdjęciu Danica Camacho i jej mama

Zobacz też:
Rewolucja XXI wieku
Siedem | Seven (1995)
7 grzechów | 7 sins
7 miliardów ludzi na Ziemi | 7 billion people on the Earth
7 głównych nieszczęść współczesnej cywilizacji | 7 main disasters of modern civilization
7 cudów natury | New7Wonders of Nature
7 cudów świata starożytnego | 7 wonders of ancient world
7 cudów średniowiecza | 7 wonders of middle ages
7 cudów świata nowożytnego | New7Wonders of World
Dni zwycięstwa