PREMIER LEOPOLD SKULSKI MA SWOJĄ TABLICĘ | COMMEMORATIVE PLAQUE OF PRIME MINISTER LEOPOLD SKULSKI
Dodane przez MasterZMC dnia 28.11.2011 21:56
Leopold Skulski to zapomniana postać historyczna, nieznana dla wielu zamościan. To polityk II RP, premier rządu polskiego w latach 1919–1920, później także minister spraw wewnętrznych w rządzie Wincentego Witosa, współzałożyciela Polskiego Radia. Na podstawie jego działalności możemy się wiele nauczyć.
Rozszerzona zawartość newsa
Leopold Skulski fotografia

11 listopada na Rynku Wielkim w Zamościu miała miejsce uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy urodzonego w Zamościu, premiera II RP Leopolda Skulskiego. Tablica została wmontowana w kamienicy, gdzie niegdyś mieszkała rodzina Skulskich (Kamienica ,,Pod Madonną”, ul. Ormiańska 22).


Tablica została odsłonięta dzięki staraniom Komitetu Upamiętnienia Leopolda Skulskiego, istniejącego od 2009 r., w skład którego wchodzą: prof. dr hab. Jan Jachymek (wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu, v-ce prezes Zarządu Głównego Ludowe Towarzystwo Naukowo Kulturalne w Warszawie), dr Łukasz Kot przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Zamościu, dziennikarz Katolickiego Radia Zamość, Marcin Zamoyski prezydent Miasta Zamość, Andrzej Kędziora dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu, Edward Słoniewski prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Zamościu, Maria Rzeźniak członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Zamościu, Andrzej Urbański dyrektor Muzeum Zamojskiego, Maria Puźniak prezes Koła Przewodników Terenowych PTTK w Zamościu, Hanna Maziarczyk dyrektor Liceum Plastycznych im. Bernardo Moranda w Zamościu, Ewa Dąbska kierownik Delegatury Inspektoratu Farmaceutycznego w Zamościu, Jerzy Słupecki sekretarz Zamojskiej Rodziny Katyńskiej, Marzena Gontarz-Otłowska kierownik ,,Apteki Rektorskiej” w Zamościu, ks. Jacek Rak dyrektor Katolickiego Radia Zamość. Projekt tablicy przygotował artysta-plastyk Zygmunt Jarmuł, który jest absolwentem i nauczycielem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą i ceramiką. Tablicę wykonała pracownia FORMAT w Krakowie. Tablica wykonana jest z brązu o wymiarach 61×43 i o grubości 1 cm. Montowana czterema kotwami. Lekko szlifowana i impregnowana.

Uroczystość odbyła się w ramach obchodów Święta Niepodległości, uczestniczyli w niej m.in. Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa oraz przybyła ze Szwecji Marzena Skulska Lundgren, wnuczka brata Leopolda Skulskiego.


fot. Darek Kopeć

Leopold Skulski to zapomniana postać historyczna, nieznana dla wielu zamościan. To polityk II RP, premier rządu polskiego w latach 1919–1920, później także minister spraw wewnętrznych w rządzie Wincentego Witosa, współzałożyciela Polskiego Radia. Na podstawie jego działalności możemy się wiele nauczyć. Dla nas współczesnych może to być wzór jeśli chodzi o działalność samorządową, gospodarczą (był prezesem wielu firm), społeczną, charytatywną (angażował się w dokarmianie dzieci). Teraz zaczyna się trochę więcej mówić o Skulskim, mam nadzieję, że odsłonięcie pamiątkowej tablicy, a w przyszłości również nazwanie jego imieniem jakiejś ulicy w Zamościu, przyczyni się do rozpowszechnienia wiedzy o tym niezwykłym człowieku – skomentował dr Łukasz Kot.
Zobacz też:
Cześć Ich Pamięci | For Their Remembrance
Odnowa i pamięć | Renovation and memory
Pomnik papieża w Moskwie | The monument of the pope in Moscow