SPOTKANIE KULTUR W SYNAGODZE
Dodane przez MasterZMC dnia 13.11.2011 00:29
W dniu 27 października o godz. 12.00 w siedzibie Centrum Kultury „Synagoga” w Zamościu odbyło się pierwsze seminarium z cyklu „Spotkania kultur. Wieloetniczność i wielokulturowość Lubelszczyzny”. Organizatorami cyklu są Pracownia Badań Dziejów i Kultury Żydów PWSZ w Zamościu, Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu „Pro Academia”.
Rozszerzona zawartość newsa


W dniu 27 października o godz. 12.00 w siedzibie Centrum Kultury „Synagoga” w Zamościu odbyło się pierwsze seminarium z cyklu „Spotkania kultur. Wieloetniczność i wielokulturowość Lubelszczyzny”. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Pracownia Badań Dziejów i Kultury Żydów PWSZ w Zamościu, Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu „Pro Academia”.

Spotkania kultur Synagoga 27.10.2011 (01)

Z pierwszym wykładem wystąpił Łukasz Jasina („Kultura Liberalna”). Temat wykładu brzmiał „Filmowa Atlantyda – Żydzi Zamojszczyzny na ekranach kin i nie tylko...”. W kinematografii obecni są ludzie pochodzenia żydowskiego mieszkający kiedyś w Zamościu, np. Bolesław Leśmian, Arnold Słucki czy Isaac Singer. Tym niemniej o Żydach zamojskich powstało w Polsce mniej filmów niż o samej Zamojszczyźnie. Żydzi zamojscy są jak Atlantyda zalana przez totalitaryzmy historii – mówił prelegent. Co ciekawe, więcej miejsca poświęca tej tematyce kino zagraniczne. Przykładem jest film radziecki „Wyzwolenie” (1969), w którym Żydzi zamojscy witają wyzwalających ich czerwonoarmistów. W obrazie tym występują Jan Englert i Daniel Olbrychski. Ten ostatni gra również w innym obrazie, tym razem niemieckim, pt. „Róża Luksemburg” (1986), który wyreżyserowała Margarethe von Trotta. Film ten, doskonale udokumentowany, przedstawia Zamość jako symbol utraconego dzieciństwa głównej bohaterki.

Drugi wykład wygłosiła Weronika Litwin z FODŻ. Tematem wykładu była „Rewitalizacja synagogi staromiejskiej w Zamościu na tle historii obiektu”. Synagoga zamojska została wzniesiona na początku XVII w. Po wybuchu II wojny światowej naziści zrabowali synagogę, zdewastowali jej wnętrze i umieścili tam stajnię. Po wojnie budynek został częściowo odremontowany. Przez lata znajdowała się tam Miejska Biblioteka Publiczna. Kiedy w 2005 r. budynek został przekazany FODZ, rozpoczęły się prace renowacyjne, trwające 5 lat. W tym czasie zrekonstruowano attyki, wymieniono dach, odtworzono chanukiję (świecznik chanukowy) i zainstalowano ogrzewanie podpodłogowe. W 2011 r. oddano budynek do użytku, nie odzyskał on pierwotnej funkcji domu modlitwy, zamiast tego uruchomione zostało Centrum Kultury, który, jak stwierdziła prelegentka, odwiedziło do tej pory ok. 10 tys. osób.

Spotkania kultur Synagoga 27.10.2011 (02)

Seminarium zapoczątkowało cykl spotkań naukowych, które będą się odbywać od auspicjami Centrum „Synagoga” oraz PWSZ Zamość. Jak podaje strona internetowa www.pwszzamosc.pl następne spotkanie odbędzie się jeszcze w tym miesiącu w Instytucie Przyrodniczo-Technicznym PWSZ.

Mateusz Sawczuk
Fot. Bartłomiej Patron


Zobacz też:
Eric-Emmanuel Schmitt – Pan Ibrahim i kwiaty Koranu