BIBLIA JEROZOLIMSKA | JERUSALEM BIBLE
Dodane przez MasterZMC dnia 12.11.2011 22:49
Gdy człowiek pracuje nad czymś, to otwierają się zazwyczaj inne szufladki. Tak oto, czytając Bronisława Świderskiego, pomyślałem sobie, że jeśli chciałbym przeczytać całą Biblię, to muszę każdego dnia przeczytać choćby jedną stronę.
Rozszerzona zawartość newsa

Gdy człowiek pracuje nad czymś, to otwierają się zazwyczaj inne szufladki. Tak oto, czytając Bronisława Świderskiego, pomyślałem sobie, że jeśli chciałbym przeczytać całą Biblię, to muszę każdego dnia przeczytać choćby jedną stronę. Dylemat tylko, w jakim przekładzie. Na półce mam katolicki przekład Biblii Tysiąclecia, ale o wiele bardziej podobał mi się protestancki przekład Brytyjskiego Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego, z tym że tutaj nie ma, rzecz jasna, ksiąg deuterokanonicznych. A Biblia Jerozolimska? Czym właściwie różni się od Tysiąclatki? Czy stanie się obowiązującym przekładem w liturgii katolickiej? Zadzwoniłem do Janusza, by rozwiać wątpliwości, poza tym uważam, że rozmowa może być bardziej inspirująca niż przeszukiwanie Internetu.

Otóż, francuscy tłumacze zaczęli tłumaczyć Biblię wedle jakiejś nowej metody czy też w nowym kluczu, a swój przekład nazwali Biblią Jerozolimską. Później tłumacze z innych krajów poszli za przykładem Francuzów i dokonali przekładów w tym samym nowym kluczu.

A co zrobili Polacy? Wydali Biblię Tysiąclecia wraz z przetłumaczonymi francuskimi przypisami i tę hybrydę nazwali Biblią Jerozolimską. Tak więc, jeśli chodzi o przekład, to nie znajdziemy nic nowego, ale rozbudowane przypisy są o tyle wartościowe, że znajdziemy w nich dużo odnośników do innych fragmentów Biblii mówiących o podobnych sprawach. Taka wewnętrzna biblijna intertekstualność może okazać się w czytaniu. Nie wiem, czy jestem czytelnikiem-postmodernistą, ale takie intertekstualne czytanie zawsze mi odpowiadało.
Zobacz też:
Dwie Biblie | Two Bibles
Biblia artykuły | Bible articles
Modlitwa smutnego człowieka | A pray of a sad man
Powołanie Mateusza | The calling of Matthew