DAVID ROTHKOPF – Superklasa. Kto rządzi światem?
Dodane przez MasterZMC dnia 31.03.2012 23:48
Superklasa_David-Rothkopf,images_big,1,978-83-7648-169-2

Superklasa to oceniania na 6–10 tys. osób grupa ludzi najbogatszych i najbardziej wpływowych we wszystkich dziedzinach życia społecznego, skupiona w najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajach świata. Pierwszy, barwny opis amerykańskiej superklasy połowy XX w. dał wyraz w swej pracy „Elita władzy” (1956) Charles Wright Mills (1916–1962), najwybitniejszy socjolog amerykański tamtych czasów.

Równie solidny opis obecnej w świecie superklasy przełomu XX i XXI wieku - w swej książce pt. „Superklasa i świat, który ona kreuje” (tytuł wydawniczy „Superklasa. Kto rządzi światem?”) daje David Rothkopf (biznesmen, wykładowca, publicysta).

Kluczowe znaczenie superklasy w procesach globalizacji i związanych z tym dramatach naszej cywilizacji w perspektywie najbliższych dekad , jest nie do zrozumienia bez sięgnięcia do tej książki, do czego gorąco zachęcam.

Zmarnowanie przez superklasę (1944–2011)* szans postępu neohumanistycznego stworzonych przez rewolucję naukowo-techniczną jest niezbytym dowodem degrengolady tej klasy, jej samo uprzedmiotowienia się, degeneracji cywilizacyjnej i całkowitej historycznej nieprzydatności dla populacji ludzkiej w XXI w.

Rewolucja naukowo-techniczna, jednakże, stwarza nie tylko szansę przekształcenia cywilizacji barbarzyńców w cywilizację rozumu; stwarza ona także i przede wszystkim nieodwracalny proces powstawania nowej, rewolucyjnej superklasy neohumanistycznej, która w ciągu dwóch/trzech dekad wyeliminuje obecną klasę ze sceny politycznej i przejmie ster procesów społecznych, zmieniając diametralnie kierunki rozwoju narzucone ludzkości przez 6–10 tys. multimiliarderów; służebne w stosunku do Superklasy media robią wszystko, aby ukryć za dymną zasłoną medialną nieuchronny, już rozpoczynający się okres narodzin nowej neohumanistycznej superklasy.

Rewolucje przeszłości – to pestka wobec tej, która stoi u bram XXI wieku.

* 1944–2011 okres bezsensownej nadprodukcji broni przez superklasę; w tym czasie 1,5 mld ludzi zmarło z głodu.

Stanisław Piro
Przeczytaj też | Read more:
Sensacje XX wieku | The Sensations of XX Century
Nie do wiary | It's hard to believe