SZEMKEL
Dodane przez MasterZMC dnia 11.08.2010 23:18
KIM JEST SZEMKELNOTKA ZNALEZIONA W PRASIE

Nikt nie wie, kim są naprawdę. Widywano ich najczęściej w zadymionych pubach przy wódce. Ci, którzy z nimi rozmawiali to zazwyczaj ludzie mający poważne problemy w życiu, alkoholicy, narkomani i największa recydywa.

Malarze bizantyjscy bali się ich uwieczniać. Kościół o nich milczy. Wieść głosi, że to tajni wysłannicy do zadań specjalnych, spece od brudnej roboty. Niektórzy twierdzą, że to aniołowie w ludzkich postaciach. Dość specyficzni. Mogą pojawiać się wszędzie, parami bądź pojedynczo, najczęściej jednak w porze nocnej. Podobno zdarza im się nadużywać alkoholu, palić marihuanę albo uprawiać seks z przygodnymi kobietami. Swoim zachowaniem łamią współczesny paradygmat o nieskalanych aniołach. Bywają nerwowi, ekspresyjni i wulgarni. Ze względu na te rzekome nadużycia, Kościół przemilcza ich istnienie. Tradycja chrześcijańska nadała im nazwę Szemkeli.

Pierwsze zapisy o Szemkelach pojawiają się już w średniowiecznych manuskryptach. Przedstawiani są tam jako włóczędzy, którzy zatrzymują się w karczmach, tam nauczają, a potem wyruszają dalej, nie wiadomo, gdzie tak naprawdę. Co ciekawe, również inne tradycje religijne wspominają o istnieniu czarnych postaciach, które umiejscawiane są w obrębie największych złoczyńców jako ich nauczyciele i wybawcy. Rzadko kiedy są uwzględniani w słownikach angelologicznych, a jeśli już, to są przedstawiani zawsze na czarno i bez skrzydeł, do złudzenia podobni ludziom.

Wokół Szemkeli narosło wiele legend. Jedna z nich mówi, że Najwyższy dał im za zadanie nawracanie ludzi z największymi problemami, którzy zmierzają na dno i szukają ratunku już tylko w kieliszkach i działkach. Jest również druga grupa Szemkeli, to ci, którzy w czyśćcu pomagają ludziom znosić cierpienia w drodze ku spełnieniu.

Nie wiadomo, jaka jest prawda o Szemkelach. Jedno jest pewne, ci, którzy ich spotkali, nie zapomnieli o tym nigdy.ROZMOWA Z IZĄ

- Kurka wodna, ale masz fajny opis.
- Staram się.
- No właśnie widzę, że coś wychodzi. Jakaś taka postawa heroiczna.
- Szemkel.
- To taki anioł chyba, nie? Ale czemu, i komu, i po co służy, nie wiem.
- Ja sobie dopowiedziałem ideologię.
- Yhy, czyli?
- Szemkel może być dla kogoś światłem, choć sam jest pełen ciemności. Może być nałogowym alkoholikiem, a jednocześnie przywrócić komuś wiarę w siebie. Może nałogowo oglądać pornografię, a jednocześnie przywrócić komuś wiarę w miłość.
- Stworzyłeś bardzo ciekawą kreację anioła-demona (?) Ja rozumiem to w sposób dwojaki. Pierwszy sposób : o czym na początku pomyślałam, i z czym mi się skojarzyło, to to, że w historii jakiegoś rodzaju altruizmu stał na czele Prometeusz, dawca płomienia i światła. A drugie skojarzenie doprowadziło mnie do kreacji takie istoty, która w jakiś sposób jest bardzo dualistyczna, z jednej strony jest zła, lecz również zdolna do dobra - chyba ogólnie, patrząc na to, jak każdy człowiek. Ale chyba tobie bardziej chodzi o te dwa pasma, - dobroci przekazywanej - i dobrze wykorzystywanej, i zła - zła nie do wyplenienia i wpisanego w istnienie - Szemkela. Jakby to powiedziała dr Dąbkowska: ''Wy sami dla siebie możecie być katami, a dla innych dobrodziejami".
- Myślę, że dobrze wyczułaś moje intencje. Szemkel na pewno jest Prometeuszem, ale w przypadku Prometeusza nie podkreśla się tego, co słabe. A Szemkel ma swoje słabości. Nie może sobie poradzić z własnym życiem, a z powodzeniem pomaga innym, którzy pogubili się w życiu. Słowa Dąbkowskiej dobrze oddają istotę Szemkela.SZEMKEL W KULTURZE

LITERATURA

Zbigniew Herbert, Siódmy anioł
Stanisław Barańczak, Niech Pan zajmie mi miejsce
Stefan Żeromski, Ludzie bezdomni - Tomasz Judym


FOTOGRAFIA


"Szemkel po godzinach"
www.sammael.digart.plMUZYKA
PIH "ZGNIŁYCH SUMIEŃ CMENTARZ"
Album: "Dowód rzeczowy nr 1" (2010)
SOKÓŁ & PONO "POCZEKALNIA DUSZ"
Album: "Ty Przecież Wiesz Co" (2008)
GOPSIDE "TRZEBA WZIĄĆ - PODARUJ MI TROCHĘ SŁOŃCA"
Album: "Czarne złoto" (2010)
ROBERT GAWLIŃSKI "ANIOŁ MIRIAM"
Album: "Kalejdoskop" (2010)
CISZA JAK TAM "SZEMKEL, SIÓDMY ANIOŁ"
Album: "Nasze światy" (2011)
sł. M. Łangowski, muz. T. Fojgt
SZEMKEL W SIECI
Herostrates
Siódmy anioł, czyli studencki SkafanderZNANI SZEMKELE


Majk Anonim, raperZbigniew Herbert (1924–1998), poetaMichelangelo da Caravaggio (1571–1610), malarz barokowy
Zobacz też | Read more:
Szemkel na blogu
Być ponad to wszystko | Be above this all
Słowacki – (*** Gdy noc głęboka wszystko uspi i oniemi)
Mickiewicz – Nad wodą wielką i czystą
Olga
Nostalgia anioła | Nostalgia of angel